Offentliga affärer handlar inte bara om byggprojekt och teknik. LEDA20 visar hur specialistkompetens inom ledarskapsutveckling och organisationsutveckling kan växa på den offentliga marknaden. Med PublicInsight som stöd i anbudsprocessen har företaget utvecklat sitt arbete med offentliga upphandlingar.
Specialistkompetens med offentlig sektor som kund
LEDA20 arbetar med ledarskapsutveckling, bland annat utvecklande ledarskap, indirekt ledarskap för högre chefer samt jämställt och inkluderande arbetssätt. Bolagets grundare har själva erfarenhet av chefs- och ledaruppdrag i kommunal verksamhet och förstår både organisationernas uppdrag och deras vardag.
Men rätt kompetens behöver också presenteras på ett sätt som möter den offentliga beställarens krav. När LEDA20 ville växa blev anbudsprocessen allt viktigare.
LEDA20 utvecklar ledare – PublicInsight kvalitetssäkrar anbudsarbetet
LEDA20 valde att samarbeta med PublicInsight för att få bättre struktur, kravuppfyllnad och kvalitet i sina anbud. Företaget kan då koncentrera sig på sin specialistkompetens, medan PublicInsight bidrar med kunskap om den offentliga affären.
”Vi kan vårt område. Men vi behöver inte kunna allt”, säger Liselott Vahermägi, vd för LEDA20.
Nya offentliga avtal
Enligt den ursprungliga kundberättelsen har LEDA20 vunnit nya avtal med Karlstads kommun, Sigtuna kommun och Västerås stad. Uppdragen omfattar ledarskapsutbildningar, grupputveckling och organisationsutveckling. PublicInsight har bidragit genom att säkerställa struktur, kravuppfyllnad och kvalitet i anbudsprocessen.
Om LEDA20
LEDA20 arbetar med jämställt och inkluderande ledarskap, ledningsgrupps- och styrelseutveckling, processledning och organisationsutveckling.
Källa: PublicInsights tidigare publicerade artikel. Läs originalartikeln.